Alternatywna terapia, leczenie i profilaktyka w procesie budowania odporności.
Zastosowanie:
Aurikuloterapia to dział akupunktury, który skupia się na leczeniu poprzez nakłuwanie małżowiny usznej.
Wskazaniami do zastosowania aurikuloterapii są między innymi:
Świecowanie jest zabiegiem opartym na tzw. efekcie komina. Dzięki ciepłu, wytwarzanemu w trakcie spalania się świecy w kanale ucha, podobnie jak w przewodzie kominowym, ogrzane powietrze wraz z zanieczyszczeniami jest „wysysane” ku górze.
Resztki woskowiny, niekiedy stwardniałe oraz pozostałości ropnych wydzielin gromadzą się w niespalonej części świecy. Wszystko to sprawia, że ucho jest lepiej ukrwione, natomiast ciśnienie powietrza w kanałach uszno-zatokowych zostaje wyrównane.
Świecowanie stosowane jest przy problemach laryngologicznych. Działa przy stanach zapalnych ucha (bez ropnych wycieków), szumach w uszach, niedosłuchu, zapaleniu zatok, migrenach oraz bólach głowy związanych z nadciśnieniem.
Pomaga kobietom w okresie klimakterium, a także osobom zestresowanym i cierpiącym na bezsenność.
Moksa jest rodzajem terapii opartej na zastosowaniu ciepła na punktach akupunkturowych. Głównym składnikiem moxy są sproszkowane liście piołunu, często wzbogacone mieszanką ziół, które są wchłaniane przez skórę. Zadaniem moksy jest ogrzanie punktów akupunkturowych, dzięki czemu likwiduje zastoje energii, ogrzewa krew i wzmacnia narządy. Moksa jest skuteczna przy wielu dolegliwościach. Daje świetne rezultaty w walce z przewlekłym bólem, stosowana jest przy wychłodzeniu i w stanach przemęczenia.
Moksę pali się na kilka sposobów: w postaci cygar, które umieszczane są blisko powierzchni skóry, w postaci stożków stawianych na plastrach imbiru, w postaci fragmentów cygar wbijanych na igły akupunkturowe (tzw. gorące igły) w postaci specjalnych koszyczków.
Dragon moksa czyli moksa smocza wykonywana jest w taki sposób, że gruby pas zmielonego świeżego imbiru układa się wzdłuż całego kręgosłupa, a na imbirze układa się warstwę moksy, która żarząc się ogrzewa cały kręgosłup. Zabieg jest bardzo przyjemny.
Po zabiegu czuć ciepło wzdłuż całego kręgosłupa, umysł jest spokojniejszy, a człowiek czuje się silniejszy. Zabieg ten stosowany jest w leczeniu przewlekłego zmęczenia, chorób degeneracyjnych i neurologicznych, w nowotworach. Moksa smocza wpływa również korzystnie na układ pokarmowy, oddechowy i sercowo-naczyniowy. Stabilizuje ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ilość hemoglobiny i krwinek czerwonych przez wpływ na szpik kostny oraz działa na całą oś hormonalną podwzgórze przysadka-nadnercza. Zmniejsza krzepliwość krwi. Dla osób wyczerpanych, przepracowanych jest to profilaktyka wszystkich chorób przewlekłych z nowotworami włącznie.
Zabieg wspiera cały organizm i jest jedną z metod na długowieczność.